Produkty KNX/EIB

Radio ścienne firmy Jung
Radio ścienne firmy Jung
Panel dotykowy Jung
Panel dotykowy Jung
Przycisk wielofunkcyjny Busch-priOn z termorgulatorm i wyświetlaczem LCD
Przycisk wielofunkcyjny Busch-priOn z termorgulatorm i wyświetlaczem LCD
Przycisk wielofunkcyjny Berker B.IQ (szkło)
Przycisk wielofunkcyjny Berker B.IQ (szkło)

Najciekawsze Realizacje

Nowy budynek zrealizowany w okolicach Bydgoszczy
2011-07-01

Zapraszamy do zapoznania się z instalacją KNX zrealizowaną w okolicach Bydgoszczy. Zastosowano w nim wiele ciekawych rozwiązań, które bardzo często zostały zainspirowane doświadczeniem naszych dotychczasowych Klientów.

W budynku tym uruchomiliśmy  następujące funkcjonalności:

- sterowanie kotarami (zasłonami) z napędem elektrycznym . Sterowanie  zasłonami zrealizowane dla obsługi  manualnej, przy wykorzystaniu scen świetlnych lub zegarem tygodniowym. Latem, pod nieobecność użytkowników elektryczne zasłony wykorzystane są do ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem. W większości realizowanych przez nas inwestycji zamiast lub obok zasłon montowane są rolety. Ich oprogramowanie jest podobne do zaprezentowanych zasłon.

- sterowanie ogrzewaniem. W każdym pomieszczeniu zainstalowany jest czujnik temperatury, a w rozdzielaczach ciepła każdy obwód wysterowany zostanie przez indywidualny zawór. W pomieszczeniach na piętrze inwestor zdecydował się na grzejniki, które szybko rozgrzewają pomieszczenie np. po naszym powrocie do domu. W obszernym pomieszczeniu na parterze zastosowaliśmy ogrzewanie podłogowe. W łazienkach na piętrze – drabinki oraz  pętle grzewcze w podłodze. Piec gazowy  wspomagany jest kominkiem z płaszczem wodnym w układzie wysokociśnieniowym.  Gdy zadana temperatura we wszystkich pomieszczeniach zostanie osiągnięta, a w kominku nadal będzie ogień, to oprócz wyświetlenia tej  informacji na jednym z wyświetlaczy, uruchomione zostanie buforowanie ciepła w ogrzewanej podłodze salonu.

- sterownanie klimatyzacją. Latem w funkcji chłodzenia. Oczywiście pod naszą obecność lub gdy zamierzamy wrócić do domu  -  nieekonomicznie jest chłodzić puste pomieszczenia. Zimą – w funkcji szybkiego ogrzania powierzchni na parterze. Szczególnie w przypadku nieplanowanego powrotu do domu, gdzie automatyka, z uwagi na bezwładność ogrzewania podłogowego nie zdąży szybko doprowadzić pomieszczenia do żądanej temperatury.

- sterowanie oświetleniem. Niby najłatwiejsze, ale dla nas najbardziej  istotne. Chcieliśmy doprowadzić do sytuacji, kiedy ustalimy kilka lub kilkanaście scen świetlnych, które pozwolą zapanować nad różnorodnymi źródłami światła w otwartym pomieszczeniu na parterze. Uruchomione zostały sceny: przyjęcie, praca w kuchni, kolacja, oglądanie TV, romantyczny wieczór przed kominkiem……

Oczywiście, sceny świetlne  współgają z zasłonami, sprzętem AV oraz (w przypadku pozostawienia odsłoniętych zasłon) z oświetleniem ogrodu. W ogrodzie na wprost największych okien w salonie inwestor planuje zainstalowanie duży obiekt dekoracyjny, (najprawdopodobniej nowoczesną pięknie oświetloną fontannę lub basen) który będzie łączył optycznie powierzchnię salonu z ogrodem.

- sterowanie oknami połaciowymi w pomieszczeniach na poddaszu. W okresie letnim mogą one idealnie sterować temperaturą pomieszczeń dodatkowo je wietrząc w oparciu o czujnik jakości powietrza - czyli zawartość dwutlenku węgla oraz wilgotności. Okna połaciowe muszą się automatycznie zamykać w przypadku opadów czy zbyt silnego wiatru.

- sterowanie oświetleniem  przy użyciu czujników obecności. W pomieszczeniach: WC na parterze, kotłowni, wiatrołapie można całkowicie zrezygnować z przycisków. Dodatkowo w porze nocnej czujniki wysterują oświetlenie  na mniejszym natężeniu tak, ażeby uniknąć efektu oślepienia. To rozwiązanie bardzo często stosujemy u naszych Klientów.

W zależności od pory dnia, dnia tygodnia czy nawet roku te same czujniki mogą uruchamiać inne grupy światła  - zgodnie z naszymi preferencjami.

- sterowanie oświetleniem ogrodu i elewacji. Również w zależnosći od pory dnia, tygodnia i roku, w ścisłej współpracy ze scenami świetlnymi w salonie.

Ponadto: 

 - prawie każde pomieszczenie wyposażone jest w głośniki, a wszystkie przewody głośnikowe doprowadzone są do centralnego miejsca w pomieszczeniu technicznym, gdzie umieszczone są źródła dźwięku i wzmacniacze typu multiroom. Za pomocą komputera, iPhone'a, lub bezprzewodowego pilota możemy wybrać ulubioną stację radiową lub płytę z serwera muzycznego dla każdego z pomieszczeń. W łazienkach i WC dźwięk (np. stacja radiowa)  uruchamiany jest automatycznie po wejściu do pomieszczenia.

- z panelu LCD, również zdalnie za pomocą komputera lub iPhone'a, możemy ustawić zadane temperatury dla każdego z  pomieszczeń, w intuicyjny sposób zaprogramować sceny świetlne, podejrzeć warunki atmoferyczne na zewnątrz dzięki zastosowania stacji pogodowej KNX i skonfigurować współpracę układu grzewczego z kominkiem i klimatyzatorami.

 


 

>> powrót do listy realizacji...
© 2009 - IQhouse.pl; Ostatnia aktualizacja:20 październik 2010r.